Decydując się na wymianę okien na plastikowe musimy liczyć się z tym, że po jakimś czasie konieczna może być ich regulacja. Nawet jeśli okna stracą gwarancję, to przy pomocy kilku prostych czynności można samodzielnie je naprawiać i zapobiegać na przykład przedostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza.

Nawet jeśli nasza plastikowa stolarka okienna na pierwszy rzut oka działa bez zarzutu, to warto raz na jakiś czas dokładnie przyjrzeć się oknom, chociażby przed nadejściem zimy. Niekiedy okazuje się, że konieczne jest uszczelnienie okien. Do polepszenia ich funkcjonalności można zastosować samoprzylepne uszczelki (ich trwałość zazwyczaj ogranicza się do jednego sezonu).

W celu uszczelnienia okien na zimę można też wykorzystać nieco lepsze uszczelki przylgowe, które są przeznaczone do umieszczania ich w rowkach wyciętych w zewnętrznej krawędzi tak zwanego ramiaka okiennego.

Poza uszczelnieniem warto też zwrócić uwagę na regulację okiennych zawiasówWyregulowanie zawiasów jest szczególnie ważne, gdy zauważymy, że okna ciężko jest otworzyć oraz zamknąć. Warto dodać, że taki problem najczęściej dotyczy okien o nieco większych wymiarach niż standardowe (ze względu na duży ciężar skrzydeł), ale oczywiście nie zawsze.

Jeśli dostrzeżemy, że skrzydła otwierają się ciężko i dodatkowo ocierają się przy tym dołem o parapet, wówczas możemy mieć pewność, że zawiasy w oknach uległy rozregulowaniu. W takiej sytuacji można spróbować dokręcić zawias znajdujący się na górze okna. Jeśli to nie pomoże, wówczas konieczne może okazać się podniesienie położenia skrzydła przy pomocy specjalnych podkładek.

Innym sposobem na naprawę zawiasów w oknach może być też posmarowanie ich specjalnym preparatem przeznaczonym do tego celu. Po zdjęciu skrzydła na trzpień zawiasu nakłada się następnie podkładkę i mocuje skrzydło na nowo.

Właściwa regulacja okien plastikowych pozwoli nam nie tylko na ich sprawne zamykanie i otwieranie. Tego rodzaju zabiegi mają na celu podniesienie funkcjonalności okien, a często okazują się być także receptą na kłopoty z ich nieprawidłowym działaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że tego typu czynności nie sprawią, że okno będzie lepiej funkcjonować, gdy zostało źle zamontowane.

Poza okresową regulacją okien, warto też pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji, zwłaszcza jeśli chcemy cieszyć się niezawodnością i funkcjonalnością wybranej przez siebie stolarki. W tym celu warto posiadać specjalny zestaw pielęgnacyjny do okien z PCV. Poza mleczkiem do czyszczenia PCV w takim zestawie powinien znajdować się także olej do pielęgnacji i konserwacji okuć oraz płyn do czyszczenia uszczelek.