Wybierając okna do domu czy mieszkania skupiamy się najczęściej na takich ich parametrach, jak izolacyjność akustyczna i cieplna. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z faktu, jak istotną rolę w bezpiecznym i funkcjonalnym użytkowaniu okien pełnią głównie okucia, które należą do standardowego wyposażenia stolarki okiennej. Produkowane obecnie okucia to funkcjonalne {mechanizmy} obwodowe (obwiedniowe). Montowane na linii obwodu okna, dzięki mocnemu dociśnięciu skrzydła do ościeżnicy, gwarantują odpowiednią szczelność. Nowoczesne technologie okuć dają także komfort użytkowania okien. Przy użyciu jednej klamki, mamy wiele możliwości otwarcia lub uchylenia skrzydła.

Okucia Okienne a bezpieczeństwo

Cechą współcześnie bardzo pożądaną jest bezpieczeństwo okien – rozumiane nie tylko jako ochrona przed włamaniem, ale również bezpieczna ich obsługa. Ochrona od środka to takie rozwiązania konstrukcyjne {zespołu elementów}, które umożliwiają bezpieczną i łatwą obsługę okna w każdych warunkach i przez wszystkich domowników. Istotną rolę pełnią w tym zakresie właśnie okucia. Nowoczesne okucia umożliwiają nie tylko blokowanie otwarcia, ale także regulują położenie skrzydła. Jest to szczególnie istotne w chwilach przeciągów albo w trakcie mycia okien. Możemy wówczas w łatwy sposób zablokować otwarte skrzydło w wybranej pozycji, bez konieczności zabezpieczania przypadkowymi przedmiotami. Blokadę okna gwarantują specjalne {mechanizmy}: hamulce i ograniczniki otwarcia oraz stabilizator uchyłu. W oknach produkowanych dawniej, mechanizm blokujący nie do końca spełniał swoje funkcje. Skrzydło blokowane było za pomocą umocowanego w ościeżnicy płaskownika. Wykonany z grubej blachy, wyposażony w otwory lub nacięcia, wymagał ręcznego zaczepienia do elementu umieszczonego w skrzydle okna. Ten niezbyt wygodny sposób blokowania miał na celu zabezpieczenie przed nagłym zatrzaśnięciem się. Używany był także jako ochrona przed małymi dziećmi. Element ten został później zastąpiony plastikową dźwignią, która niestety się psuła.

cache_7816427

Nowoczesne okucia okienne

Nowoczesne okucia okienne wyposażone są także w regulację wentylacji. Mikrowentylacja, ze względu na dobrą obecnie szczelność okien, to dziś niezbędny mechanizm, pozwalający wpuścić do domu świeże powietrze, bez konieczności otwarcia albo nawet uchylenia skrzydła. W zależności od tego, jaką ilość świeżego powietrza zamierzamy wpuścić do wnętrza, mamy możliwość blokady uchylonego skrzydła w postaci jednej z wielu pozycji. Stopniowanie uchyłu pozwala na użycie nawet dziesięciu opcji wietrzenia.

Decyzja zakupu okuć okiennych

Decydując się na zakup nowych okien warto rozważyć wiele aspektów przedsięwzięcia. Przede wszystkim trzeba zdobyć pewność, czy standardowe okucia zaspokoją w pełni nasze potrzeby. Może zdarzyć się bowiem, że będziemy potrzebować lepszych technologicznie i nowocześniejszych okuć niż te, które zapewnia nam producent okien. W praktyce bywa bowiem tak, że jeden zakład może być wytwórcą okuć dla wielu firm produkujących okna. Producenci często korzystają z takich właśnie rozwiązań. Warto wówczas postawić na droższy, ale za to pewniejszy zakup. Wybierając okucia dobrej jakości, zyskujemy nie tylko odpowiedni standard naszych okien, ale także gwarancję producenta okuć, potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami jakości. Nasza decyzja w tym zakresie może więc pozytywnie wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo użytkowania okien, a także na estetykę budynku.