Kupując nowe okna PCV czy wymieniając drewnianą stolarkę okienną, warto wiedzieć, że istnieją różne sposoby doprowadzenia powietrza przez okno. Możemy zdecydować się chociażby na rozszczelnienie skrzydła okiennego czy montaż specjalnej listwy regulującej, ale znacznie bardziej praktyczne i wygodne jest nabycie okien z nawiewnikami.

Powietrze, które znajduje się wewnątrz pomieszczenia bardzo szybko ulega zanieczyszczeniu oraz zawilgoceniu – głównie pod wpływem takich procesów, jak gotowanie, pranie czy suszenie. Z roku na rok na rynku przybywa okien charakteryzujących się zbyt dużą szczelnością. Niestety brak wymiany powietrza może stać się przyczyną wielu problemów.

Wzrost wilgoci, rozwój grzybów i pleśni czy ryzyko wydzielania szkodliwego tlenku węgla – to tylko kilka czynników, które mogą w dużym stopniu pogorszyć komfort życia. Co więcej, wyżej wymienione czynniki mogą też przyczynić się do zagrożenia zdrowia i życia domowników, wywołując zmęczenie, bóle głowy, alergie czy podrażnienia gardła i błony śluzowej nosa.

Brak odpowiedniej wentylacji może także oznaczać kłopoty związane z parowaniem okien. W szczególności bardzo często problem ten dotyczy okien dachowych oraz łazienkowych. Zaparowane okna łazienkowe i dachowe to na ogół efekt niewłaściwej wymiany powietrza. Szczelne okna nie dają możliwości skutecznej regulacji powietrza, przez co wzrasta poziom wilgotności w pomieszczeniu. Poza zaparowanymi szybami, w takich pomieszczeniach często można też zauważyć kapiącą po parapecie wodę.

Rozwiązaniem problemów z wentylacją mogą okazać się nowoczesne okna z nawiewnikami. Takie rozwiązanie umożliwia przede wszystkim kontrolowanie wymiany powietrza. Nawiewniki konstruowane są w ten sposób, by przepływała przez nie określona ilość powietrza – dzięki poprawnemu doborowi nawiewników, można w znaczący sposób poprawić działanie wentylacji w pomieszczeniu.

Wyróżnia się wiele rodzajów nawiewników. Niektóre z nich są przeznaczone do mocowania w oknach – na przykład w ościeżnicy czy w ramie skrzydła. Są także nawiewniki, które można montować między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy. Możemy także wybrać nawiewniki do zainstalowania w ścianie (zwłaszcza jeśli wybraliśmy już wcześniej okna, które nie posiadają nawiewników).

Bardzo popularne są także nawiewniki, w których stopień regulacji powietrza może zmieniać się samodzielnie na skutek zmian różnicy ciśnienia (nawiewniki ciśnieniowe), wilgotności powietrza (nawiewniki higrosterowane) czy zmian temperatury (nawiewniki termostatyczne). Nawiewniki sterowane ręcznie doskonale ograniczają niepotrzebne straty ciepła, a dodatkowo są w stanie utrzymywać wymianę powietrza na stałym poziomie, bez względu na warunki atmosferyczne.