Okna aluminiowe rzadko spotyka się w prywatnych domach. Częściej możemy je zobaczyć w biurach, urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej. Powodem takich rozwiązań są specyficzne właściwości aluminium. Każdy wie, że posiada ono wiele zalet, ale również ma wady, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy chcemy mieć ten rodzaj stolarki okiennej u siebie w domu.

Co przemawia za tym, aby okna aluminiowe były wyposażeniem domu?

Pierwszą i bardzo istotną zaletą okien aluminiowych jest i lekkość i wytrzymałość. Aluminium to produkt bardzo lekki i wytrzymały, dzięki czemu użytkownik wie, że jego okna przetrwają długie lata. Do tego metal ten jest bardzo plastyczny, dzięki czemu można z niego produkować najróżniejsze profile okienne. Tutaj wygrywają z tradycyjnymi oknami, ponieważ z aluminium da się wyprodukować wąskie profile o kształtach, których nie dałoby się zrobić z tradycyjnych materiałów.

Poza tym profile aluminiowe są bardzo estetyczne. Człowiek patrzący na nie ma wrażenie, że szyba jest o wiele większa niż w tradycyjnym oknie drewnianym albo plastikowym. Poza tym aluminium można zabezpieczyć przed korozją poprzez anodowanie. Ma ono wtedy piękny złoty albo brązowy kolor, dzięki czemu jest bardzo eleganckie. Kiedy zależy nam na tym, aby okno było białe, albo miało niestandardowy kolor, możemy poprosić producenta, aby pomalował je lakierem proszkowym RAL. Może również wyglądać jak okno wykonane z drewna. Dowolne wykończenie okna aluminiowego, to jego niepodważalny atut.

Opinie – Wady okien aluminiowych

Opinie nt. okien aluminiowych, mówią, że nie ma rzeczy idealnych i wszystko to, co posiada zalety, musi mieć również wady. Także okna aluminiowe je posiadają. Okna aluminiowe podzielone są na te o profilu zimnym i ciepłym. Te, które powinniśmy wybrać, to okna o profilach ciepłych. Są one wyposażone w specjalną wkładkę, montowaną w ramie, która zapewnia lepszą izolację przed hałasem i utratą ciepła. Najlepiej, aby wybierać okna, które posiadają trzy komory. Dzięki nim będziemy mieć odpowiednią izolację termiczną.

Więcej opinii o oknach aluminiowych

Klient, który decyduje się na okna aluminiowe musi zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy nie otrzyma on takiej izolacji cieplnej, jaką dają okna drewniane czy plastikowe. Jest to jedna z dwóch największych wad tego rozwiązania. Drugą jest brak możliwości renowacji. Okazuje się, że jeżeli okno ulegnie większemu zarysowaniu, przez co przerwane zostanie zabezpieczenie antykorozyjne, często nie ma możliwości renowacji. Opinie nt. Okien aluminiowych mówią, że to co nas zniechęca do ich zakupu, to ich wysoka cena. Nie dostaniemy ich w zwykłych sieciówkach czy marketach budowalnych. Wykonywane są na zamówienie, przez co ich koszt znacznie wzrasta.

Trzeba być przygotowanym, że za jedno standardowe okno będziemy musieli zapłacić średnio 1,5 tys. Jeżeli zamarzą nam się dodatkowe elementy czy niestandardowe kolory, trzeba będzie dopłacić. Czy warto zatem decydować się na tego typu rozwiązanie? Tak naprawdę decyzja należy do klienta. Powinien przeanalizować wszystkie za i przeciw.