Uszkodzenie okna – naprawa czy wymiana ?

Uszkodzenie okna – jak je rozpoznać?

Okno jest niezwykle istotnym elementem w budownictwie. To ono ma skutecznie chronić wnętrze danego lokalu przed warunkami pogodowymi czy niwelować hałasy z zewnątrz. Spełnia również dodatkową funkcję – przez otwieranie się – umożliwia dostęp do otoczenia danego budynku. Ze względu na te cechy istotne jest, żeby okno było w pełni sprawne. Dla przykładu, w przypadku nieszczelności znacząco wzrastają opłaty za ogrzewanie zimową porą.

Jeżeli dochodzi do uszkodzenia, nie wolno przejść wobec tego obojętnie. Trzeba uważnie przyjrzeć się usterce i zastanowić się, czy jest ona na tyle poważna, że warto zwrócić się o pomoc do fachowca. Trzeba jednak pamiętać, że wymiana całego okna jest droga i często, w przypadku nowych typów okien, które są wieloczęściowe, istnieje możliwość wymiany jedynie uszkodzonych elementów. Na pewno najlepszym źródłem informacji będzie producent danego modelu.

Przyczyny uszkodzeń Okna:

Istnieje wiele przyczyn uszkodzenia okien, a należą do nich:
• Niewłaściwe korzystanie – często zbyt silne otwieranie czy zamykanie okna doprowadza do wypaczenia ramy, a czasem do stłuczenia szyby.
• Warunki pogodowe – do stłuczenia szyby może przyczynić się pozostawienie otwartego okna podczas silnego wiatru.
• Wandalizm – na ten czynnik nie mamy wpływu, jednak zdarza się, że do uszkodzenia dochodzi w wyniku chuligaństwa.

Ramy okienne

Najczęstszym chyba elementem okna, który ulega zniszczeniu, jest rama. Kiedy następuje jej wygięcie, staje się ona nieszczelna, co znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo danego lokalu. Warto pamiętać, żeby ramom okiennym przyglądać się uważnie już podczas zakupu, ponieważ zdarza się, że może być ona wypaczona już od samego początku. Trzeba również zwracać uwagę na proces montowania okna przez fachowców – również podczas niego może dojść do uszkodzenia ramy. Jeżeli zauważymy to w trakcie, jest to błąd po stronie zatrudnionej ekipy.
Na ogół jednak do uszkodzenia ramy dochodzi w wyniku nieodpowiedniego użytkowania okna. Nie należy zbyt mocno zamykać okna czy wręcz nim trzaskać. Nierzadkim powodem złego funkcjonowania ramy jest również to, że może być ona po prostu stara. Mniejsze wypaczenie można naprawić przez dogięcie ramy do ościeżnicy lub zamontowanie uszczelki. Skutecznym zabiegiem sprawdzenia, czy należy wymienić okno, jest przyłożenie poziomicy do okiennicy. Specjaliści uznają, że należy wstawić nowe okno, jeżeli krzywizna na długości lub szerokości przekracza 3 mm przy mierzeniu powierzchni ramy na jednym metrze.

Szczelność okien

Jeżeli chodzi o szczelność okien, to w nowoczesnych modelach montowane są szyby zespolone – złożone z więcej niż jednej tafli szkła. Tafle oddzielone są tzw. ramkami dystansowym. W tej przestrzeni umieszczane są gazy szlachetne lub powietrze. Równie ważnym elementem takiego zestawu jest absorbent wilgoci. Szczelność całości zapewnia użycie specjalnej masy do sklejenia wszystkich części. Dzięki takiej konstrukcji zapewniona jest izolacyjność cieplna. Jednak struktura takich okien powoduje, że w przypadku stłuczenia szyby należy wymienić cały element lub nawet całe okno.
Należy jednak wspomnieć, że firmy, które wstawiają szyby zespolone, powinny bez problemu wymienić szybę w uszkodzonym oknie. Wstawienie całego okna może być niezbędne, jeżeli szyba została uszkodzona podczas montażu okna lub ze względu na wadę fabryczną. Dlatego tak ważne jest, wspomniane we wstępie, uważne przyglądanie się oknom podczas zakupu i w trakcie pracy fachowców.