Coraz większa liczba osób decyduje się na wymianę okien drewnianych na plastikowe. Decyzja o zmianie stolarki na plastikową na ogół wynika z konieczności polepszenia funkcjonalności, ale nie tylko. Wybierając okna energooszczędne możemy poprawić komfort cieplny, a dzięki oknom antywłamaniowym możemy zyskać skuteczne zabezpieczenie przed niepożądanymi osobami.

Zanim w naszym domu zostaną zamontowane nowoczesne okna z PCV, konieczny jest ich wybór oraz zakup. W trakcie doboru stolarki okiennej bardzo ważne jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na poszczególne parametry.

Okna z PCV oferowane nam przez różnych producentów różnią się nie tylko wymiarami, ale i parametrami. Dlatego warto dokładnie sprawdzać na ile dane okna tłumią hałas z zewnątrz czy jaki posiadają współczynnik izolacyjności cieplnej (im jest on mniejszy, tym lepiej okna będą chronić przed stratami ciepła).

Decydując się na wymianę stolarki drewnianej na plastikową, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie okien. Obecnie producenci oferują nam okna z różnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, dzięki czemu ich użytkowanie jest nie tylko łatwiejsze, ale i znacznie bardziej bezpieczne. By dokonać właściwego wyboru warto się jednak zastanowić, co sprawiało nam kłopot w starych oknach i co chcielibyśmy unowocześnić.

Jednym z chętniej wybieranych udogodnień jest tak zwane wspomaganie zamykania. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku okien dużych oraz ciężkich. O takim wspomaganiu można również pomyśleć, jeżeli zdecydujemy się na zakup okien z twardymi uszczelkami bądź stolarki narażonej na działanie silnego wiatru.

Innym udogodnieniem może być zabezpieczenie przed dziećmi, a jednym z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w oknach jest automatyka. Okna w naszym domu mogą samoczynnie zamykać się i otwierać (na przykład gdy zacznie padać deszcz) – takie rozwiązania na ogół jednak łączą się z systemem inteligentnym, który obejmuje cały budynek.

Pamiętajmy, by przy wyborze plastikowej stolarki okiennej zwracać uwagę również na określone deklaracje i certyfikaty. Informacje o nich powinny znajdować się w tak zwanej karcie wyrobu. Z takiej karty możemy też dowiedzieć się, kto jest producentem danego okna, jaka jest jego dźwiękochłonność, ile wynosi współczynnik ciepła, a także do jakich warunków eksploatacji jest przeznaczone.

Okna z PCV są znacznie tańsze od stolarki drewnianej – średnia cena za okno plastikowe o wymiarze 600×600 mm waha się od dwustu pięćdziesięciu do trzystu złotych (podczas gdy za takie samo okno drewniane trzeba zapłacić minimum czterysta złotych). Co więcej, warto dodać, że okna plastikowe mogą mieć profile w różnych kolorach, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do stylu i charakteru wnętrza.