W aranżacji naszych wnętrz bez wątpienia ogromną rolę odgrywają okna. Mówi się, że okna są oczami na świat, poniekąd to nasza wizytówka . Nie ma jednak co ukrywać, że kupno okien wiążę się ze sporym wydatkiem. Warto jednak zainwestować w porządne okna, bowiem mają one wpływ nie tylko na wygląd naszego wnętrza, ale również na ogrzewanie domu. Odpowiedni zakup okien zależy w dużej mierze o wielu czynników. Jakie okna wybrać ?

Jakie okna wybrać – Przygotowanie

Do zakupu okien trzeba się odpowiednio przygotować.  Na samym wstępnie należy ustalić, o jakich wymiarach i ile okien musimy zakupić. Warto wziąć również pod uwagę to czy chcemy któreś z okien wyposażyć w dodatkową odporność na włamanie, którą można zastosować zarówno w szybach jak i okuciach. Dostępne w naszej fabryce Poznań są również klamki na zamek, które idealnie sprawdzą się nie tylko, jako zabezpieczenie antywłamaniowe, ale również zapewnią bezpieczeństwo w przypadku małych dzieci. Szczególnie warto mieć to na uwadze w przypadku okien parterowych, gdzie istnieję większe prawdopodobieństwo włamania się przez złodzieja.  W Poznaniu mamy szeroki wachlarz okien, dostępne są również okna nieotwierane, które cechuję niska cena, tego rodzaju okna nadają się na parter, ponieważ możemy myć je na zewnątrz na stojąco. Mamy więc duży wybór tego, jakie okna wybrać.

Jakie okna – Funkcjonalność okien

Okna stanowią podstawę wyposażenia domu. Dają nam podgląd na to, co dzieje się na zewnątrz. Wpływają na atmosferę i komfort w domu.  Do głównych zadań okien należy przede wszystkim doświetlanie pomieszczeń światłem. Dzięki oknom w domu nie panują ciągła ciemność. Ze względu na porę roku chronią nas przed różnymi wpływami atmosferycznymi.  Ostatnimi czasy zwrócono dużą uwagę na to, że okna zimą dostarczają nam w domu ciepła, zaś latem przegrzewają nasze pomieszczenia. Dlatego decydując się jakie okna wybrać ważne jest również ich odpowiednie rozmieszczenie, ilość, wielkość i materiał, z którego są wykonane.  Okna mają również wpływ na ogrzewanie w domu, a mianowicie zimą zyskamy dużo ciepła rozmieszczając okna na południowej elewacji, z kolei rozmieszczenie okien na elewacji północnej może powodować w okresie zimowym straty ciepła.  Warto zatem przy budowie domu sięgnąć fachowej pomocy architekta z naszej fabryki, który kompetentnie doradzi nam jakie okna wybrać.  Zaś od naszego gustu zależeć będzie jakiego rodzaju będą to okna.

Dwa rodzaje okien, które proponujemy w fabryce Poznań:

Na obecnym rynku mamy szeroką gamę okien ściennych.  Nasza firma porponuje: okna plastikowe i aluminiowe. Najczęściej wybieranym produktem są plastikowe okna PCV (czasem pisane także okna PVC), na drugim miejscu uplasowały się okna drewniane.

Okna plastikowe – numer jeden w wyborze konsumentów, ze względu na niską cenę i to, że nie wymagają konserwacji w porównaniu do okien drewnianych. Minusem jednak tego rodzaju okien jest to, że PCV należy do materiału elektryzującego się, przez co na oknach szybko osiada kurz i inne zabrudzenia, co wiążę się z częstym myciem okien. Decydując się na okna plastikowe warto wybrać firmę renomowaną – Fabryka Okna  – nasza siedziba w Poznaniu. Ponieważ na rynku coraz częściej pojawiają się firmy, który w swojej ofercie mają okna niskiej jakości.

Okna aluminiowe – rzadko stosowane w domach jednorodzinnych ze względu na wysoką cenę.  Jednakże to produkt, który w porównaniu z oknami drewnianymi nie wymaga żadnej konserwacji.  Główną zaletą tych okien jest ich długowieczność.  Minusem tych okien jest ich niska izolacyjność, która nie ma porównania z oknami PCV czy drewnianymi. Na rynku są również dostępne okna tego rodzaju o wysokiej izolacyjności, jednakże ich cena jest bardzo wysoka.

Okna – Specyfikacja zestawów szybowych

Zestawy szybowe, które składają się z szyby zewnętrznej i wewnętrznej, czyli z dwóch tafli szkła stały się poniekąd standardem na obecnym rynku okien. Zewnętrzna szyba to zwykłe szkło, z kolei ta wewnątrz najczęściej wyposażana jest w specjalną niskoemisyjną powłokę, która za zadanie ma ograniczyć starty ciepła.  Tak zwana ramka dystansowa wykonana z aluminium rozdziela obie szyby. Szerokość tej ramki wynosi 16 mm. W przypadku okien lepszej jakości, których parametry termiczne są lepsze wykorzystuję się stal kwasoodporną oraz tworzywo sztuczne.  W zwykłych oknach wykorzystuję się argon do wypełnienia hermetycznej przestrzeni między szybami, w przypadku lepszych okien przestrzeń ta zostaje wypełniona gazem szlachetnym o nazwie ksenon lub krypton.  Ceny zestawów dwuszybowych o współczynniku przenikania ciepła Uw  1,1 oscylują w granicach kwoty 360-600 zł/m²  w przypadku okien plastikowych, a 360-600 zł/m²  w oknach drewnianych. Z kolei za zestaw trzyszybowy ze współczynnikiem U równym 0,7  będziemy musieli zapłacić sporo więcej niż  za standardowy. Natomiast ponad dwa razy więcej kosztuje bezpieczny P2 który stosuję się w oknach antywłamaniowych. Wyższe ceny mają natomiast te zestawy szybowe, które mają większą izolacyjność, a mianowicie ich cena jest 6-8 razy większa niż w przypadku zwykłych zestawów. Decydując się jakie okna wybrać warto przemyśleć wybór okien z większą izolacyjnością.

Okna Antywłamaniowe

Zakup okien antywłamaniowych ma sens, ponieważ daję nam bezpieczeństwo. Mówi się, że tego rodzaju okna mają ograniczyć nam straty ciepła, jednakże cena, która musimy za nie zapłacić jest trochę wyższa, po części jednak zwróci się nam w rachunkach za ogrzewanie domowe. Warto zatem rozważyć zakup takich okien w naszej fabryce w Poznaniu. Można, w celu dodatkowego zabezpieczenia domu zakupić specjalne rolety zewnętrze – antywłamaniowe. Jak wynika z najnowszych badań niemieckich, możemy zmniejszyć straty ciepła przez okna do 30% dzięki zamykanym roletom na noc.  Jeśli już bardzo zależy nam na oknach o podwyższonej izolacji, to warto jest je zastosować  tylko i wyłącznie na północnej elewacji gdzie zyski ciepła w okresie zimowym są niewielkie.

Okna – jakie wnioski ? Jakie okna wybrać ? Zapraszamy do naszej fabryki w Poznaniu !

Zakup okien nie należy do najtańszych, ale decydując się na nowe okna, nie kierujmy się jednak wyłącznie niską ceną.  Ponieważ to poniekąd inwestycja na długie lata. W naszej firmie otrzymają Państwo wszelkie możliwe, profesjonalne porady na temat okien. Nasza fabryka od wielu lat zaopatruje poznaniaków w okna – posiadamy wieloletnie doświadczenie.