Decydując się na zakup bądź wymianę stolarki okiennej, warto wybrać okna odznaczające się wysokimi parametrami izolacyjnymi. Dobrym rozwiązaniem może także okazać się montaż okien z nawiewnikami, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, by w pomieszczeniu mogła samoistnie zachodzić wymiana powietrza.

Przystępując do samodzielnego montażu okien musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że prawidłowo uda nam się zainstalować wyłącznie okna o starannie dobranym wymiarze. Jeśli okna będą zbyt małe bądź zbyt duże, wówczas może to znacznie utrudnić sprawę, a na dodatek pogorszyć komfort użytkowania. Dlatego jeszcze przed zakupem stolarki okiennej, warto szczególną uwagę zwrócić na wymiary okien.

Warto także unikać najczęściej popełnianych błędów przy montażu okien. Wiele osób pozostawia między dolną krawędzią ościeżnicy okna a murem centymetr czy nawet kilka centymetrów wolnej przestrzeni, by następnie wypełnić ją pianką montażową i zamaskować zaprawą tynkarską. Taki błąd powoduje, że ciepło swobodnie ucieka z domu przez niedostrzegalne gołym okiem szczeliny.

Poniżej prezentujemy praktyczne wskazówki, dzięki którym dowiemy się, jak samemu wstawić okna.

1. Pierwszym krokiem w samodzielnym montażu okien jest skucie tynków (jeśli okaże się, że otwory są za duże). Po ich usunięciu można przystąpić do przykręcania kotew. Pamiętajmy o ich odpowiednim rozmieszczeniu (trzy mogą znaleźć się na pionowych częściach ościeżnicy, trzy na poziomej górnej oraz jedna na poziomej dolnej).

2. Po wykonaniu powyższych czynności ościeżnicę można wsunąć w przygotowany otwór. Zanim przytwierdzimy ją kotwami, należy starannie sprawdzić pion oraz poziom. W celu ustabilizowania ościeżnicy w prawidłowym położeniu, można posłużyć się trójkątnymi klinami.

3. Kolejny krok to przymocowanie kotew do muru (po właściwym ułożeniu ościeżnicy okna). Wolne przestrzenie wokół ościeżnicy należy wypełnić niskorozprężną pianką poliuretanową (można nabyć ją w każdym większym hipermarkecie budowlanym – powinna to być pianka przeznaczona do montażu okien z PCV). Jeśli prace będą odbywać się na przykład jesienią, wówczas najlepiej użyć pianki do zastosowań w niskiej temperaturze.

4. Gdy ościeżnica zostanie zamontowana, a skrzydła w niej osadzone, można przystąpić do zainstalowania parapetu okiennego (przy pomocy pianki montażowej). Na ościeżnicę następnie należy nakleić specjalne listwy dylatacyjne z PCV (powinny znaleźć się między tynkiem a ramą okna – elementy te służą zabezpieczeniu przed uszkodzeniami i pęknięciami).

Pamiętajmy, że w trakcie samodzielnego montażu stolarki okiennej z PCV może dojść do uszkodzeń we wnętrzu. Fragmenty skutego tynku należy uzupełnić zaprawą, a następnie pomalować. Dzięki temu efekty zmiany okien będą prawie niewidoczne.