Ile Okien? Jakie Okna w domu?

Budowanie domu zaczynamy od szczegółowego projektu. Warto o pomoc przy stworzeniu projektu zwrócić się do profesjonalnego architekta, który o niczym nie zapomni. Układ pokoi w mieszkaniu, taras, kanalizacja, balkony, hydraulika, ogrzewanie to tylko kilka elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
Zastanawiającą kwestią przy tworzeniu projektu jest odpowiednia ilość okien. Postawić na większą ilość okien czy na mniejszą ilość? Czy w łazience okno jest potrzebne, a może w sypialny obejdzie się bez okna? Każdy decyduje za siebie. Jedni uważają, że okno w łazience jest zbędne, ze względu na oczekiwanie stu procent prywatności na przykład przy wychodzeniu spod prysznica. Inni zaś uważają, że lepiej by okno było.

Możliwości i zastosowania dużej ilości okien w domu

Choćby ze względu na możliwość przewietrzenia. Są fani okien w sypialni, którzy lubią zasypiać widząc ładny widok przez okno, a są również tacy, którzy wychodzą z założenia, że rolety w sypialni i tak są prawie zawsze opuszczone, więc okno jest zbędne. Ile ludzi tyle opinii. Istotne by okien nie umieszczać w mało atrakcyjnych miejscach na przykład idealnie naprzeciw okna sąsiada. Nikt nie chce być przecież podglądany.

Więcej okien warto umieścić od strony ogrodu niż ruchliwej ulicy. Nie zaleca się również montować okna tuż przy dużym drzewie. Powodem może być duża ilość robaków oraz owadów dostających się przez okno. Mając dzieci i plac zabaw w ogrodzie warto zaplanować kuchnię z oknem na niego by móc mieć swoje bawiące się dziecko w ogrodzie „na oku”. Jest wiele miejsc pożądanych na umieszczenie okna, ale jest również wiele miejsc, w których okien nie chcielibyśmy mieć.

jakie i ile okien okna

Projekt domu a ilość okien

Projekt domu planowany przez architekta powinien być tworzony na spokojnie przy każdorazowej akceptacji właścicieli. Nie można jednoznacznie stwierdzić ile okien powinien mieć każdy dom. Nie ilość, a jakość i przede wszystkim dobre rozmieszczenie ma znaczenie. Przy projektowaniu powinniśmy również patrzeć w przyszłość. Jakie oczekiwania będziemy mieli za pięć, dziesięć, piętnaście, a nawet dwadzieścia lat.

Może w chwili obecnej okno w przedpokoju jest nam zbędne, ale gdy będziemy mieli dwadzieścia lat więcej przed otwarciem drzwi nieznajomemu będziemy chcieli przez okno zerknąć kto nad odwiedził. Bardzo ciężko jest przewidzieć nasze losy w przyszłości, ale należy pamiętać, że dom budujemy na całe życie i chcemy by wszystko wyszło perfekcyjnie. Rozstaw pomieszczeń, okien, drzwi, stromość schodów czy progi może mieć na nasze życie ogromny wpływ. Wszystko należy zaprojektować rozważnie oraz „z głową”.